Zobrazování porodu v médiích

 Celá má úvaha vlastně směřuje k tomu, zda vůbec děti nechat dívat se v televizi na zrod člověka. Jistě se většina z nás shodne na tom, že děti by měly vědět, kde se na světě vzaly a že historka o čápovi, je něco jako dobře myšlený vtip. Jen otázka zní poněkud komplikovaněji, měly by děti znát delikátní detaily, které jim v dokumentech jistě neuniknou? Nemají přece jen na zhlédnutí tohoto aktu spojeného se sexualitou dospělých ještě dost času? Nemůže se stát, že děti budou z hrůz, které uvidí deprivované?

Myslím, že pokud se nad touto věcí zamyslíme detailněji, zjistíme, že jako každá jiná situace, má své pro i své proti.

Budeme-li hovořit o hlasech pro:

Dítě by mělo vidět a vědět jak se dostalo na svět, dokument mu pomůže pochopit, jak celý proces probíhá. Náhled na porod samotný mu dále pomáhá utvořit obrazotvornost této přirozené situace.

Pokud je dítě zvídavé a zajímá se o celý akt zrodu, pak bychom mu měli vyjít vstříc a pomoct mu utvořit si v hlavě celistvý obraz příchodu na svět, měli bychom být otevření jeho otázkám a snažit se formulovat odpovědi, tak, aby byly co nejzřetelnější. Na druhou stranu bychom měli být jako dospělý citliví k jeho pocitům a dojmům, proto bychom měly dobře uvážit dané odpovědi.

Porodu samotnému předchází akt početí. Pokud tedy dítěti chceme sdělit celou pravdu, měli bychom nejspíš začít právě tady. Bavíme-li se o medializování porodu, zřejmě bychom se měli rovným dílem bavit i o medializování sexu. Je tedy vhodné aby dítě v televizi shlédlo sex i porod? Pokud si otázku položíme takto, asi jí okamžitě bude následovat odpověď, že samozřejmě není vhodné, aby dítě bylo divákem něčeho takového. Jak tedy v plném rozsahu dítěti vizuálně přiblížit příchod na svět, když nesmí vidět, co mu předcházelo? Já osobně bych asi byla pro, snímek, který obsahuje určitou esenci intimna, nicméně nezobrazuje samotný sexuální akt. Nejideálnější by bylo, kdyby se tvůrci animovaného pořadu Byl jednou jeden život odhodlali k pokračování tohoto seriálu a natočili právě porod. Děti by nebyly traumatizované a při tom by viděly a pochopily vše, co je třeba.

Obejdeme-li sexuální otázku, ocitneme se před tématem samotného zrodu. Já jsem si pro demonstraci zobrazení porodu připravila krátký úsek ze zmiňovaného filmu, Orgasmický porod. Název zní poněkud kontroverzně, ale až ukázku uvidíte, pochopíte, proč jej režisérka takto nazvala. Orgasmus je zde míněn jako psychicky vyvolaný pocit z porodu, jako pocit radosti ze vzniku nového života. Pokud byste si snímek pustili celý, pochopili byste, že tento psychický pocit zde předchází tomu fyziologickému. Ve filmu je zmíněno, že k samotnému extatickému pocitu dopomáhají u porodu stejné hormony, jako ty při samotném sexu, tedy endorfin a oxytocin. Druhý v pořadí zároveň vyvolává přirozený porod.

Nyní bych se chtěla vrátit k tomu, zda dítěti porod promítnout či nikoli, film, ze kterého vám za chvíli pustím ukázku bych se nejspíš dítěti pustit nebála, nicméně bych tomu musela být přítomna a náročnější pasáže pro diváka bych asi přeskočila. V názvu mého tématu je zmíněno i zobrazování kojení v médiích, můj názor je opět spíše pozitivního charakteru, vlastně nevidím důvod, proč by dítě nemělo vidět, jak ho matka krmila, když bylo malé. Kojení je naprosto přirozené, pokud ho tak člověk je schopen vnímat. Snáze dítěti vysvětlíte, že takto přijímalo potravu.

Začali jsme pozitivy zobrazení porodu v médiích, teď přišla řada na negativa. Já osobně si myslím, že některé pořady, respektive dokumenty zobrazují porod jen jako biologický a fyzický jev. V takových dokumentech je porod prezentován jako přirozený a jako velice naturalistický, což je určitě na jednu stranu dobře. Ale pokud se nad tím hlouběji zamyslíme, dojdeme k názoru, že pro některé slabší dětské povahy, takovýto způsob zobrazování porodu zkrátka není. Myslím, že když nepřipravené dospívající dítě je divákem porodu v první řadě, dívá se, jak matka na videu krvácí, zmítá se v bolestech, asi nepochopí porod jako krásný akt příchodu na svět. Naopak si myslím, že jej to vyděsí a přesvědčí o tom, že porod je jen trýznivý krvavý horor, jimž si každá matka musí na počátku projít. Já jsem toho názoru, že takto zpracované snímky na oči mládeže a dětí nepatří, myslím, že pokud se mají o porodu něco dozvědět, určitě existují mírumilovnější formy zobrazení příchodu na svět. Ostatně o nich jsem se zde již zmiňovala.